Vládni predstavitelia a spojenci USA sa zamerali na spyware Pegasus

Šéf WhatsApp hovorí, že „spojenci“ amerických predstaviteľov patria medzi tých, na ktorých sa v roku 2019 zameral spyware NSO Group.

Generálny riaditeľ WhatsAppu Will Cathcart v rozhovore pre denník The Guardian uviedol, že medzi útokmi v roku 2019 a nedávnym únikom údajov existujú „paralely“, ktoré údajne zahrnujú klientov skupiny NSO do rozsiahleho kybernetického dohľadu.

Izraelský predajca NSO Group zažil v posledných týždňoch zlú tlač kvôli usvedčujúcej správe vydanej spoločnosťami Forbidden Stories, Amnesty International a rôznymi médiami po celom svete.

Zakázané príbehy tvrdili, že uniknutý zoznam s viac ako 50 000 telefónnymi číslami údajne odhalil osoby „zaujímavé“ alebo vybrané na zacielenie klientmi. Podľa projektu Pegasus neziskovej organizácie, hoci uvedenie v zozname neznamená, že bol Pegasus niekto zameraný alebo ohrozený, infekcia spywarom firmy bola potvrdená v „desiatkach“ prípadov.

Spyware Pegasus má možnosti vrátane vzdialeného prístupu, monitorovania e -mailu a prehliadača, kontroly polohy, filtrovania informácií, nahrávania hovorov a extrakcie konverzácií medzi aplikáciami na odosielanie správ vrátane WhatsApp a Facebook.

Skupina NSO predáva svoje výrobky na použitie vo vyšetrovaniach trestných činov a terorizmu.

Okrem údajného zamerania sa na vládnych úradníkov boli do úniku údajne zahrnutí aj novinári, diplomati, politickí disidenti, právnici a aktivisti.

V roku 2019 spoločnosť WhatsApp podala sťažnosť na skupinu NSO Group s tým, že spoločnosť bola zodpovedná za zacielenie najmenej na 100 aktivistov za ľudské práva, novinárov a ďalšie zaujímavé osoby. Zraniteľnosť vo funkcii videohovorov WhatsApp, ktorá bola vyriešená, bola údajne zneužitá na načítanie spywaru do mobilných telefónov obetí bez interakcie používateľa.

V najnovšom úniku bolo údajne do záznamov zaradené telefónne číslo prezidenta Francúzska Emmanuela Macrona. Macron teraz údajne hovoril s izraelským predsedom vlády Naftalim Bennettom, aby získal záruky, že krajina „náležite vyšetruje“ obvinenia vznesené pred dverami skupiny NSO. Skupina NSO však hovorí, že Macron nebol „cieľ“.

Naproti tomu minulý týždeň bolo oznámené, že bol vybraný indický opozičný vodca Rádživ Gándhí. Navyše sa tvrdilo, že Pegasus bol za posledných šesť rokov používaný na tajné monitorovanie mobilných zariadení až 1 000 občanov v krajine.

Maroko údajne podalo sťažnosť na Amnesty International a Forbidden Stories s odvolaním sa na ohováranie kvôli tvrdeniam, že vláda použila Pegasus na útok na francúzskych reportérov a právnikov. Amnesty International si stojí za platnosťou súboru údajov.

Cathcart uviedol, že incident by mal byť pre nás všetkých „prebudením“ a dodal, že vlády by mali prevziať aktívnu úlohu pri vytváraní zodpovednosti voči dodávateľom spywaru.

„Skupina NSO tvrdí, že veľký počet vlád kupuje ich softvér, to znamená, že tieto vlády, aj keď je ich používanie kontrolovanejšie, tieto vlády to financujú,“ hovorí Cathcart pre denník The Guardian. „Mali by prestať? Mala by sa viesť diskusia o tom, ktoré vlády za tento softvér platia?“

V aktualizácii zverejnenej 21. júla skupina NSO uviedla, že „ dosť je dosť “ a spoločnosť už nebude odpovedať na mediálne otázky súvisiace so správou o zakázaných príbehoch a „nebude sa hrať spolu so začarovanou a ohováračskou kampaňou“.

Predajca spywaru uviedol, že získané zoznamy nesúvisia so spoločnosťou NSO Group a firma „nemá prístup k údajom našich zákazníkov, napriek tomu je povinná nám v rámci vyšetrovania poskytnúť tieto informácie“.

„NSO dôkladne vyšetrí každý dôveryhodný dôkaz o zneužívaní svojich technológií, ako sme to vždy mali, a v prípade potreby systém vypne,“ dodala spoločnosť.